Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Dentální hygiena

Bez správné techniky čištění to nepůjde

Máte dojem, že víte vše o správném čištění zubů? Kdy jste se to naposledy učili? Právě průprava ( proč, jak a čím čistit zuby ) je nesmírně důležitá. Jak první návštěva, tak ale i pravidelné kontroly, tzv. recally, jsou zárukou správné péče o Váš chrup. Protože zodpovědnost za Vaše zdraví je na Vás. Naše dentální hygienistka Bc. Romana Králová Vám ráda a ochotně vysvětlí, co znamená správná péče o zdraví dutiny ústní. V dnešní době nelze estetické výplně nebo korunky udržet ve funkci a zdravé bez správné hygieny.

Nabízíme instruktáž a motivaci hygieny, pískování, bělení.

Dentální hygiena není hrazena ze zdravotního pojištění. Finance, které investujete do svého dentálního zdraví, se Vám vrátí na křesle u zubního lékaře. Správně vyčištěné zuby mají minimální sklon ke kazivosti, a proto se vyhnete kazům, jež se léčí pomocí zubních výplní či korunek, které stojí i tisíce korun.


Dentální hygiena je odvětví stomatologie, které se zabývá prevencí vzniku onemocnění v dutině ústní (zubní kaz, zánět dásní, parodontitida), včasnému rozpoznání, léčbě nebo zastavení již vzniklých onemocnění za přítomnosti speciálně vyškoleného zdravotnického personálu - dentální hygienistky.


Na počátku stojí vstupní vyšetření, kde hygienistka zhodnotí stav zubů a okolních sliznic, provede vyšetření krvácivosti dásní, přítomnosti zubního plaku, zubního kamene a pigmentací. Následuje hygienická fáze, kde je nutné odstranit zubní kámen (ultrazvukem, ručními nástroji, hloubkovým čištěním) a všechny povlaky v dutině ústní (leštěním či pískováním zubů). Hygienická fáze může být rozdělena na několik návštěv.

Nejdůležitější část pro pacienta je instruktáž techniky čištění a výběr správných pomůcek pro individuální domácí péči o dutinu ústní, jako jsou klasický zubní kartáček, mezizubní kartáčky, solo kartáček nebo zubní nit. Dále motivace, kde hygienistka pacientovi vysvětlí příčinu jeho potíží a celkově vysvětlí vznik onemocnění v dutině ústní.

Pokud pacient úspěšně projde hygienickou fází, jeho stav v dutině ústní se zlepší a spolupracuje doma s individuální péčí o dutinu ústní, můžeme ho zařadit do fáze tzv. "Recallu". Chodí poté na dentální hygienu pouze 2x ročně, aby se čistota dutiny ústní udržela na dobré úrovni. Pokud má pacient zájem, mohou se provádět další výkony, např. bělení zubů.Dentální hygiena